Şehitlerin dramı beyazperdeye taşınıyor // Mehmet Çalışkan // Sabah // 27 Aralık 2007

Şehitlerin dramı beyazperdeye taşınıyor // Mehmet Çalışkan // Sabah // 27 Aralık 2007

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölücü terör örgütüne karşı verdiği mücadele ‘Nefes’ adlı sinema filmine ilham kaynağı oldu… Ülkemizde yaşanan terör ilk kez sinema filmi oluyor. Yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan terör olaylarını konu alan ‘Nefes’in çekimleri sürüyor. Antalya’nın Kemer ilçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağı’nda çekilen film, 2 bin 365 metre yükseklikteki Karabal Tepesi’nde bulunan bir istasyonu korumakla görevlendirilen 40 komandonun görevlerini yerine getirirken yaşadıkları acıları, sevinçleri ve yaşam mücadelelerini anlatacak.

Ülkemizde yaşanan terör ilk kez sinema filmi oluyor. Yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan terör olaylarını konu alan ‘Nefes’in çekimleri sürüyor. Antalya’nın Kemer ilçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağı’nda çekilen film, 2 bin 365 metre yükseklikteki Karabal Tepesi’nde bulunan bir istasyonu korumakla görevlendirilen 40 komandonun görevlerini yerine getirirken yaşadıkları acıları, sevinçleri ve yaşam mücadelelerini anlatacak.
KARAKOL KURULDU
‘Nefes’, Güneydoğu’daki bir sınır karakolunda geçiyor. Bu nedenle çekimlerin yapıldığı Tahtalı Dağı’na bir karakol kuruldu.
ÜNLÜ YOK
Oyuncularının ünlü isimler yerine konservatuvar öğrencileri arasından seçildiği filmin efekt uzmanı da yurtdışından getirildi. Filmde kanlı sahnelerin bol olması nedeniyle üzerinde titizlikle durulan bir diğer konu da makyaj. Yönetmen Semerci, efekt ve makyaj kalitesinin ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’ adlı filmdeki çıkarma sahnesinde kullanılan efekt ve makyaj tekniğiyle aynı olduğunun altını çiziyor. Silahlı çatışma sahnelerinde askerlerin şehit düşme görüntülerinin de yer aldığı filmin şubat ayında tamamlanması planlanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölücü terör örgütüne karşı verdiği mücadele ‘Nefes’ adlı sinema filmine ilham kaynağı oldu.

/ Hakkında Yazılanlar

Share the Post