Güney Doğudan Öyküler

Güneydoğudan Öyküler

Yazarın kendi başına gerçekleştirdiği on baskının ardından, Ümit Yayıncılık tarafından 3 cilt halinde okura sunulan “Güneydoğudan Öyküler”, “Alfa Yayıncılık” tarafından tek kitap haline getirildi. Güneydoğudan Öyküler, ilk satırlarının kaleme alındığı 1996 yılından tam 20 yıl sonra Dualite Yayınevi tarafından, yazarın yeni ÖNSÖZ’ü ile tekrar yayına hazırlandı.

YENİ BASKI İÇİN ÖNSÖZ

İlk satırları karaladığım günlerde doğan bir erkek çocuğu; şu anda askerlik çağında, belki de Güneydoğu’da bir mevzide terör örgütü ile çatışmada ise,
İlk satırları karaladığım günlerde doğan bir kız çocuğu; Güneydoğu’daki nişanlısının al bayrağa sarılı tabutu başında çaresizce çırpınıyorsa,

20 yıl boyunca bitmesini umutsuzca umut ederken, terörün daha da şiddetle arttığına şahit olan bu satırların yazarı olarak; kaleme aldıklarımın, -tarihe not düşmek dışında- aslında hiçbir işe yaramadığına inanıyorum.
Şehitlerin, gazilerin, geride kalanların acılarını dikkate aldığımda; hala yazmakta ısrar etmenin anlamsız olduğunu düşünüyorum.

Özetle itiraf etmeliyim; Güneydoğudan Öyküler’den daha acı, belki de binlercesinin her gün yaşandığı bir dönemde, yeni öyküler yazma inancımı ve gücümü kaybettim.
Ancak, tüm bu duygulara rağmen Güneydoğudan Öyküler’in yeni baskılarının yapılmasının benim açımdan, hala basit iki nedeni bulunuyor: Birinci ve en önemlisi, gelecekte bu yaşananlara kimsenin inanmayacağı endişesi… Bir diğeri ise, terör örgütü ile mücadelenin haklılığı.
Belki..
İçeriği nedeniyle bir türlü eskiyemeyen bu yeni kitaplar..
Bir ihtimal..
Usulca bir vicdana seslenir..
“Yeter artık!..” diye.

Hakan Evrensel
Aralık 2016