‘Nefes’in oyuncuları askeri eğitimden geçtikten sonra dağa çıktı // Radikal // 1 Ocak 2008

‘Nefes’in oyuncuları askeri eğitimden geçtikten sonra dağa çıktı // Radikal // 1 Ocak 2008

25 yılı aşkın süredir Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen, yaklaşık 30 bin kişinin yaşamına mal olan, binlerce kişinin sakat, yetim kalmasına yol açan Güneydoğu’daki terör, askerlerin gözünden beyazperdeye taşınıyor. ‘Nefes’ adlı film, tanınmış reklam yönetmeni Levent Semerci filmi şu sıralar Antalya Kemer’deki Tahtalı Dağı’nda çekiliyor.

Çekimleri süren ‘Nefes’ 40 kişilik bir timin hikayesini anlatıyor.
İSTANBUL – 25 yılı aşkın süredir Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen, yaklaşık 30 bin kişinin yaşamına mal olan, binlerce kişinin sakat, yetim kalmasına yol açan Güneydoğu’daki terör, askerlerin gözünden beyazperdeye taşınıyor. ‘Nefes’ adlı film, tanınmış reklam yönetmeni Levent Semerci filmi şu sıralar Antalya Kemer’deki Tahtalı Dağı’nda çekiliyor. ‘Nefes’, bir yüzbaşının komuta ettiği 2 bin 365 metre yükseklikteki bir tepede bulunan bir role istasyonunu korumakla görevli 40 kişilik timin hikâyesini, bu 40 askerin görevlerini yerine getirirken yaşadıkları acıları, sevinçleri ve yaşam mücadelelerini anlatıyor.
Dört ayda tamamlanacak
Güneydoğu’nun çeşitli yerlerinde görev yaptıktan sonra ordudan ayrılan Hakan Evrensel’in yazdığı ‘Güneydoğu’dan Öyküler’ kitabından uyarlanan ‘Nefes’ için oyunculara önce askeri eğitim verildi. Ağırlıklı olarak askerlik çağındaki konservatuar öğrencilerinden oluşan oyuncular bir buçuk ay boyunca Halkalı’da kurulan bir kampta tam teçhizatlı asker gibi yaşadı. Askerlerin eğitim sahneleri de burada çekildi. Filmin şu sıralar Tahtalı Dağı’nda süren çekimleri Türkiye’nin muhtelif yerlerinde dört ayda tamamlanacak.
Reklam filmi ve klip çekti
‘Nefes’in yönetmeni Levent Semerci Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema-Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra Almanya’ya gitti ve burada birçok kabareye imza attı. Türkiye’ye dönüşünde reklam filmi ve klip yönetmenliğine başlayan Semerci Ford, Garanti Bankası, Zorlu Holding, Pamukbank, Aygaz, Aria, Akbank, Anadolu Hayat ve İş Bankası gibi birçok firma ile ürün reklamlarının yanı sıra Meltem Cumbul, Özlem Tekin, Sezen Aksu ve Şebnem Ferah’ın kliplerine de imza attı. (Kültür Sanat)

/ Hakkında Yazılanlar

Share the Post