Her satırında gözyaşlarına boğulmak olası. // Katia // www.edebiyatsozluk.com // 29 Kasım 2007

Her satırında gözyaşlarına boğulmak olası. // Katia // www.edebiyatsozluk.com // 29 Kasım 2007

Hakan Evrensel kitabı… 4 Mayıs 1993’de başlıyor kitap ve bunu takip eden 4 günü anlatıyor. Yürek yakıcı. Yazarı askerlikten ayrılmış. Olaylar bir kurguya yedirilmiş gerçek yaşanmışlıklar. Askerlerin köpeği çelimsiz Puik’in bile şehit düşen arkadaşı Ramazan’ın başından ayrılmayarak gelen hain kurşunlara hedef olması, Ramazan’a öldükten sonra defalarca ateş edilmeye devam edilmesi vs vs vs.

Hakan Evrensel kitabı. 4 Mayıs 1993’de başlıyor kitap ve bunu takip eden 4 günü anlatıyor. Yürek yakıcı. Yazarı askerlikten ayrılmış. Olaylar bir kurguya yedirilmiş gerçek yaşanmışlıklar. Askerlerin köpeği çelimsiz Puik’in bile şehit düşen arkadaşı Ramazan’ın başından ayrılmayarak gelen hain kurşunlara hedef olması, Ramazan’a öldükten sonra defalarca ateş edilmeye devam edilmesi vs vs vs. Her satırında gözyaşlarına boğulmak olası. Edebi yönünden anlamam ama orada yaşananlara dair çok çarpıcı. Adı helikopter alçaktan uçmaktayken içerde geçen konuşmadan. ”Komutanım yer artı 20 de uçuyoruz” der pilot komutana.

Komutan ”bazıları yer eksi iki olmak üzere” diye cevap verir. Bu kitabı tesadüfen gördüm. Yarına getiririm diye aldım. Askeriye kütüphanesi malı. Arkasında okumuş olanların isimleri yazılı bir kart ve kartın yerleştiği yer var. Beş er ve beş Başçavuş okumuş. Aldığım kişi 12. ben 13. Keşke herkes okusa. Puik Kaptan Swing’in köpeği. Burda askerlerin çocukluğa dair özlemleri neticesi bir sokak köpeğini sahiplenip koydukları isim.

/ Hakkında Yazılanlar

Share the Post