Bir Güneydoğu hikâyesi // www.ekolay.net // 18 Aralık 2007

Bir Güneydoğu hikâyesi // www.ekolay.net // 18 Aralık 2007

Nefes Terör örgütü ile mücadele eden bir komando timinin öyküsünü anlatan `Nefes` filminin çekimlerine başladı. “Nefes” bir yüzbaşının komuta ettiği 40 kişilik bir timin hikâyesidir. 2365 metre yükseklikteki “Karabal” tepesinde bulunan bir röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bu 40 askerin görevlerini yerine getirirken yaşadıkları acıları, sevinçleri ve yaşam mücadelelerini anlatıyor. Yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan terör olaylarını konu alan ‘Nefes’ isimli sinema filmi, Antalya’nın Kemer ilçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağı’nda çekilecek.

Yarı belgesel, yarı drama özelliği taşıyan film için ekibin Tahtalı Dağı’nı tercih etmesinin nedeni ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile jeopolitik olarak benzer yapıya sahip olması. Şehit olan askerlerin hikâyesinin anlatılacağı filmin öyküsü, Güneydoğu’daki bir sınır karakolunda geçiyor. Bu nedenle çekimlerin yapılacağı Tahtalı Dağı’na bir karakol kurulacak. Karakolu koruyacak olan 40 kişiyi oynayacak oyuncular ise Türkiye’nin farklı illerindeki konservatuarlarda okuyan öğrencilerinin arasından seçilmiş. Bu oyuncular emekli subaylardan 1 ay süreyle eğitim almışlar. Bütçesi 2 milyon dolar olan filmin sonunda ise terör örgütü PKK’ya yapılan baskın var. Film ekibi, şehit çocuklarının sinema bölümü okumaları ve yaşadıklarını yaptıkları filmlerinde yansıtmalarını istiyor. Bu nedenle filmin gişe gelirlerini bölgede şehit olan askerlerin çocuklarına burs olarak verecek.

Hakan Evrensel 1967’de Ankara’da doğdu. Askeri okulları bitirdikten sonra Güneydoğu’da çeşitli yerlerde görev aldı. Bir süre sonra askerliğin kendisini tatmin edemeyeceğini hissetti ve ordudan ayrıldı; gazetecilik ve kitap yazarlığı yapmaya başladı. Yazdığı “Güneydoğudan Öyküler” de Güneydoğu’daki terör sorununu insanlara anlatmaya çalıştı. Kitaplarında devletin sadece terörist ile mücadele ettiğini terörle mücadele adına ise hiçbir şey yapmadığını söyledi. Yöre insanın sıkıntılarını, devlete olan güvensizliğini, PKK’nın halk üzerinde oluşturduğu korkuyu aynı zamanda cahillik yüzünden geri kalmışlığını anlattı. Ayrıca Türk askerinin hangi zor şartlarda görev yaptığını ve buna rağmen nasıl başarılı olduğunu anlattı. Terör örgütünü destekleyen yabancı devletlerin o topraklar üzerindeki çıkarlarına da değindi. Son çıkan kitabı “Yer Eksi İki” yazarın ilk romanıdır.

Levent Semerci Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema-Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra Almanya’ya giden Levent Semerci, burada birçok kabareye imza attı. Türkiye’ye dönüşünde reklam filmi ve klip yönetmenliğine başladı. Ford, Garanti Bankası, Zorlu Holding, Pamukbank, Aygaz, Aria, Akbank, Anadolu Hayat ve İş Bankası gibi birçok firma ile ürün reklamlarının yanı sıra; Meltem Cumbul, Özlem Tekin, Sezen Aksu ve Şebnem Ferah’ın kliplerine de imza attı.

/ Hakkında Yazılanlar

Share the Post